Skip to content
Інструм.
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Навігація: Головна arrow Відомості про район
Відомості про район
Історичний нарис Надрукувати

Коростишівський район історично формувався на межі Волинської і Київської земель та займає сьогодні південно-східну частину  Житомирського  Полісся.

Чимало місць в районі пов’язано з давньою історією. Біля сіл  Більківці, Мінійки, Малі Кошарища, Кам”яний  Брід, Садове, Щигліївка були виявлені  залишки городищ  ХI -  ХIII ст. Село Городське як добре укріплене місто  згадується  у Київському  літописі  під 1257 роком.

Здавна була заселена територія Коростишева, про що свідчать знайдені тут знаряддя праці доби бронзи, а також виявлені два   ранньослов”янські поселення, датовані VI-VII ст. Перша достовірна писемна  згадка про місто датована 1499 роком, коли Великий князь Литовський  Олександр подарував поселення боярину Кмиті Олександровичу. З 1565 року  Коростишів переходить у власність родини Олізарів і стає центром їх  значних земельних  володінь. На початку ХVII століття в місті будується  замок і костьол. В 1634 році прокладено дерев”яного моста через Тетерів.

У червні 1648 року жителі містечка перейшли на сторону Богдана Хмельницького, а вже 29 грудня цього ж року отримали від гетьмана один з перших на Україні охоронних універсалів. В 1649 році Коростишів став сотенним містечком Білоцерківського полку. За Андрусівським перемир”ям 1667 року містечко залишалося у складі польського королівства.

У 1779 році Коростишеву було надано Магдебургське право та дозвіл на проведення 7 ярмарків на рік. Після другого поділу Польщі в 1793 році Коростишівські землі ввійшли до складу Російської імперії.

В  першій половині ХIХ століття в Коростишеві почали створювати  суконні мануфактури. У 1837 році відкрито водолікарню. З середини ХIХ століття почалася розробка місцевих гранітів.

З 1866 року Коростишів - волосний центр Радомисльського повіту  Київської губернії.

У другій половині ХIХ століття тут почали працювати паперова та  сірникова фабрики, винокуренний, пивоваренний та скло-  заводи. Збудовано кам”яний міст через річку Тетерів.

У 1873 році з Києва до Коростишева переведено одну з перших на Україні учительських семінарій.

1883 року -  засновано  метеорологічну  станцію.

Уродженець міста С.І.Березняк в 1917 - на початку 1918 року брав активну участь в роботі Української Центральної Ради, був головою Всеукраїнської ради солдатських депутатів. З кінця листопада 1918 року по вересень 1919 року Коростишівський загін К.В.Гелевея був найпомітнішим  напіввійськовим формуванням Радомисльського повіту.

В 1923 році було утворено Коростишівський район. З 1938 року Коростишів стає містом районного підпорядкування.

9 липня 1941 року Коростишів був захоплений німецько-фашистськими загарбниками. В роки окупації в районі діяли районний підпільний комітет та 17 підпільних груп і  організацій, а також  партизанські  загони під керівництвом  братів А.Й. і  І.Й.Цендрівських, В.Н.Панасенка- Седого, В.Д.Кучеренка-Волкова. 28 грудня 1943 року від окупантів було звільнено місто, а 30 грудня - район. 2875 жителів району було забрано на каторжні роботи до гітлерівської Німеччини. 7 уроженців району – І.А.Журило, І.Й.Луференко, Ф.Й.Пенюк, Ф.М.Сапотинський, Б.С.Сидоренко, Ф.К.Шевчук, Я.Ц.Форзун були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

У 1946 році біля Коростишева було знайдено родовище бурого вугілля, а в 1949 році місцеві гірники розпочали його видобуток, що дало могутній поштовх соціально-економічному розвитку міста. В наступні десятиліття в Коростишеві виросли нові житлові масиви, а також Будинок культури, приміщення середніх шкіл № 2, № 3, № 5, № 9, райлікарні, поліклініки, будинку побуту. У місті розвинулись нові галузі промисловості - приладобудівна та будівельної індустрії. На базі старих підприємств були побудовані нові цехи на гранітних кар”єрах, цегельному та  льонопереробному заводах.

Коростишівські каменотеси по праву вважаються одними з кращих. Вони брали участь у спорудженні в 1930 році Мавзолею В.І.Леніна в Москві, пам”ятника Т.Г.Шевченку в Харкові, оздоблювали великі архітектурні  споруди в більшості країн СНД. В районі встановлено більше 100 пам”ятників і пам”ятних знаків історії і культури. Серед них пам”ятники Т.Г.Шевченку, польському поету Г.П.Олізару, Меморіал Слави в Коростишеві, пам”ятник спаленим селам в селі Горіхове.

Серед видатних українців Коростишева та району – Мартин Небаба /кінець ХVIст. – 1651 р./ - полковник Чернігівський, Г.П.Олізар /1798-1865 рр./ - польський поет, перекладач, громадський діяч першої половини ХIХ ст., Д.П.Гофштейн /1889 – 1952 рр./ і О.М.Шварцман /1889 - 1919 рр./. Єврейські поети.  Г.М.Михайлов-Сидоров – український педагог-вокаліст, заслужений діяч мистецтва України, доктор медичних наук, професори – В.М.Бондаренко, О.П.Кучук, А.Р.Шуренок.

З містом пов”язані життя і діяльність І.Я.Посяди – українського  педагога, В.І.Пічети – історика-славіста, академіка АН СРСР,  В.К.Совинського – українського зоолога, М.О.Андрієвського – українського філолога і педагога, С.В.Васильченка – українського письменника, Г.К.Лукомського – українського художника і архітектора, Т.В. Левчука – народного артиста  СРСР, кінорежисера.
 

 

 
Карта району Надрукувати
 
Символи району Надрукувати

Герб району

 

 

Прапор району

 

 

 

До відома суб’єктів господарювання!

Для оперативного реагування повідомляємо адреси:

Державна інспекція по контролю за цінами в Житомирській області –

м. Житомир, майдан Рад, 2,
тел.:(0412)37-23-10,
e-mail: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.

Управління у справах захисту прав споживачів у Житомирській області –

м. Житомир, вул.Черняховського, 3,
тел.:(0412)41-89-86,
e-mail: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.

Головне меню

Головна
-
Відомості про район
-
Райдержадміністрація:
Керівництво райдержадміністрації
Структура райдержадміністрації
Місцезнаходження
Розпорядчі документи
Колегія райдержадміністрації
Вакансії
-
Прес-центр:
Новини
-
Звернення громадян
Доступ до публічної інформації
Добровільне об'єднання територіальних громад
Регуляторна політика
Запобігання проявам корупції
Розвиток громадянського суспільства
Адміністративні послуги
Громадські слухання детального планування територій
Очищення влади
Інформація для виборців
Енергозбереження
Військова служба в Збройних Силах України
-
-
Економіка:
Економічний і соціальний розвиток
Підприємництво
Виставкова діяльність
Інвестиційні пропозиції
Сільське господарство
-
Соціальна сфера:
Соціальний захист населення
Культура та туризм
Освіта
Робота з молоддю